takipçi satın al

Instagram Kalıcı Hesap Silme Yöntemi (2024 Kolay Yol)

Yahya Sefa Diri

Instagram kalıcı hesap silme adımları konusunda sık bir şekilde soru almaktayız. Dünya’nın en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, her gün yeni milyonlarca yeni üyeye ulaşıyor. Ulaştığı gibi bir yandan da Instagram kullanıcıları, Instagram hesabını kapatmak için yöntemlere başvuruyor. Instagram hesabı nasıl kapatılır? Sorusu son günlerin popüler konularından bir tanesi olduğu için bu içeriğimizde Instagram kalıcı hesap silme başlığında güncel Instagram hesabı silme linkini paylaştık.

Instagram uygulamasını kullanarak profil oluşturabilir ve profilinizde videolar, hikayeler, fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Hikayelerinizin üzerine müzikler ekleyebilir, Instagram notlar özelliği sayesinde takipçilerinizle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Peki, iş Instagram hesabınızı artık kullanmamaya geldiğinde ne yapacaksınız? İşte o durumda Instagram hesabınızı silmek isteyeceksiniz. Instagram kalıcı hesap silme adımlarının her birisini paylaştık!

Instagram Nedir?

Instagram, kullanıcıların birbirleriyle gönderi, hikaye ve mesaj paylaşmasına olanak tanıyan popüler bir resim ve video paylaşım sosyal ağ hizmetidir. Kullanımı inanılmaz derecede kolaydır. Tek yapmanız gereken bir fotoğraf veya video çekmek, filtreler ve özel efektlerle özelleştirmek ve ardından arkadaşlarınız ve takipçilerinizle paylaşmaktır. Ayrıca hashtag’leri arayarak veya platformda nelerin trend olduğunu görerek takip edecek ilginç insanlar bulabilirsiniz.

Instagram Hesabı Kalıcı Olarak Silinebilir Mi?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek istiyorsanız, işlem basittir ancak geri döndürülemez. Bu, bir hesap silindikten sonra geri yüklenemeyeceği anlamına gelir. Instagram hesabınızı silmek için Hesabınızı Sil sayfasına gidin ve mevcut seçeneklerden birini seçin. Buradan, silmek istediğiniz hesapla ilişkili geçerli bir e-posta adresi veya telefon numarası sağlayarak kararınızı onaylamanız gerekecektir. Bu adım tamamlandığında, Instagram hesabınız sonsuza dek silinmiş olacaktır. Bu işlemi tamamladıktan sonra Instagram hesabınızı silme konusunda fikrinizi değiştirirseniz, ne yazık ki artık geri alınamaz. Bu yüzden devam etmeden önce gerçekten istediğiniz şeyin bu olduğundan emin olun.

Instagram Kalıcı Hesap Silme

Instagram hesabınızı silmenin yolu çok basittir fakat bir Instagram hesabı silindikten sonra geri döndürülemez. Hesabınızı sildikten sonra tüm fotoğraflarınız, videolarınız, beğenileriniz, takipçileriniz, mesajlarınız gitmiş olur. Bu da Instagram hesabınızı silmeden önce mutlaka yedek almanızı gerektirecek bir durumdur. Instagram hesabınızı silmeden önce mutlaka tüm verilerinizi yedek almalısınız.

Instagram kalıcı hesap silme ve Instagram hesabı nasıl silinir? Sorularına iPhone’da ve Android’de nasıl silebileceğinize dair tüm ayrıntıyı aşağıda paylaştık. Android veya iPhone kullanıcısı iseniz Instagram hesabınızı nasıl silebileceğiniz konusundaki endişelerinizi giderebilmek için 18.06.2023 itibariyle aşağıda paylaştığımız adımları uygulamanız yeterlidir.

Instagram Hesap Silme iPhone

Instagram’ı bir iPhone’da kullanıyorsanız aşağıdaki adımları takip ederek Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilirsiniz.

 • iPhone’ununuzda Instagram uygulamasını açın.
 • Hesabınıza gidin ve profilinizin sağ üst köşesindeki menüye tıklayın.
 • Ayarlar ve Gizlilik > Hesaplar Merkezi’ne girin.
 • Kişisel Detaylar bölümüne girin.
 • Hesap Sahipliği ve Kontrolü bölümüne girin.
 • Dondurma veya Silme butonuna tıklayın.
 • Silmek istediğiniz profili seçin.
 • ‘Hesabı Sil’i seçin ve ‘Devam Et’ butonuna basın.
 • ‘Hesabınızı neden silmek istiyorsunuz?’ sorusu için menüden seçim yapın.
 • Şifrenizi girin.
 • ‘Instagram hesabı sil’ butonuna basın.

Instagram hesabınızı silmek için bir bölümde 2 farklı seçeneğe denk geleceksiniz. O bölüm için Instagram hesabınızı kalıcı olarak silebilir veya hesabınızı dondurabilirsiniz. Devre dışı bıraktığınız zaman tüm hesabınızın sileceğini ve bunun geri döndürülemeyecek olduğunu unutmayın. Bir süre Instagram’dan uzaklaşmak için Instagram hesabınızı süreli olarak dondurmayı tercih etmelisiniz.

Instagram Hesap Silme Android

Instagram’ı Android bir cihazda kullanıyorsanız ve Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmenin yolunu arıyorsanız bu içerik sizlere kılavuz olacaktır. Cep telefonunuzla Instagram hesabını kalıcı olarak silmenin tüm adımlarını kısa yoldan paylaştık.

Instagram hesabınızı direkt olarak Android’den silmenin imkanı yoktur. Instagram hesabınızı Android üzerinden silmek için tarayıcıyı kullanmanız gerekir. Hesabınızı silmenin tek yolu tarayıcı üzerinden Instagram’a giriş yapmak ve adımları takip etmektir.

 • Android telefonunuzun tarayıcısına girin.
 • Tarayıcınızın adres çubuğuna https://instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ yazın.
 • ‘Hesabınızı neden silmek istiyorsunuz?’ sorusuna menüden yanıt seçin.
 • Şifrenizi girin.
 • Instagram hesabı sil butonuna basın.

Instagram Hesap Silme Linki

Instagram hesabınızı silmek için Android ve masaüstü cihazlar için atacağınız adımlar farklıdır. iPhone telefonlarda uygulama üzerinden Instagram hesabınızı kolayca silebiliyorken Android ve masaüsti bilgisayarlarda durum farklıdır. Tarayıcı üzerinden Instagram hesabınızı silebilir veya dondurabilirsiniz.

Instagram hesabınızı silmek için kullanmanız gereken link:

Instagram Hesap Silme Linki Nasıl Kullanılır?

İşte hepsi bu kadar. Birkaç farklı fakat basit adım sayesinde Instagram hesabınızı kalıcı olarak Instagram’da silebilirsiniz. Instagram hesabınızı sildikten sonra hiçbir veriniz Instagram bünyesinde depolanmayacak ve kalıcı olarak silinmiş olacaktır.

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 67Pin
Instagram Hesap Silme Linki

Instagram Hesabı Kapatınca Ne Olur?

Instagram hesabınızı kapatmak zor bir iş değildir, ancak kafa karıştırıcı bir süreç olabilir. İleride herhangi bir karışıklık veya yanlış anlaşılma olmaması için hesabı kapatmaya karar verdiğinizde ne olacağının farkında olmanız önemlidir.

Instagram hesabınızı kapattığınızda, tüm fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, mesajlarınız ve takipçileriniz platformdan kalıcı olarak silinecektir. Bu, hiç kimsenin onları tekrar göremeyeceği veya erişemeyeceği anlamına gelir. Profil sayfanız da onu aramaya çalışan herkes için kullanılamaz hale gelecektir.

Hesabınızın aktif olduğu süre boyunca daha önce sizi gönderilerde etiketlemiş veya sizinle mesajlaşmışlarsa kullanıcı adınız başkalarının arkadaş listelerinde görünmeye devam edebilir. Ancak, kişiyi engellediyseniz, profil sayfanızı veya gönderilerinizi göremezler.

Instagram Hesabı Kapatınca Geri Açılır Mı?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak sildiyseniz bunu geri almanın yolu yoktur. Fakat Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine geçici olarak kapattıysanız birkaç basit adım ile Instagram hesabınıza geri giriş yapabilirsiniz. Hesabınızı yanlışlıkla sildiyseniz veya eski bir hesabınızı geri almak istiyorsanız, yardım için Instagram’ın müşteri hizmetleri ekibine ulaşın. Ne olduğu hakkında fikir verebilir ve mümkünse Instagram’a geri dönmek için en iyi nasıl ilerleyebileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

Özetle, geçici olarak devre dışı bırakılmış bir Instagram hesabını daha önce olduğu gibi aynı kimlik bilgileriyle giriş yaparak yeniden etkinleştirebilirsiniz, ancak kalıcı olarak silinmiş bir hesap kurtarılamaz.

Instagram Hesabı Kapatınca Mesajlar Silinir Mi?

Cevap hayır. Bir Instagram hesabı kapatıldığında tüm doğrudan mesajlar, gönderiler ve hikayeler silinir.

Ancak, bir kişinin hesabını ne kadar süre önce devre dışı bıraktığına veya sildiğine bağlı olarak, bu bilgiler “Arşiv” klasörünüzde saklanıyor olabilir. Bir kişi 90 günden daha uzun bir süredir etkin değilse, artık o döneme ait verilerine erişemez veya bunları geri alamaz. Ayrıca, bir mesajı gönderdikten sonra silseniz bile, diğer kişinin konuşmayı göndermeden önce kaydetmiş veya ekran görüntüsünü almış olma ihtimalinin hala bulunduğunu unutmamak önemlidir.

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 68Pin
Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Instagram Hesabı Nasıl Dondurulur?

Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmek yerine dondurmayı tercih edebilirsiniz. Instagram hesabınızı kalıcı olarak silmektense donduruyor olmanız Instagram verilerinizin silinmeyeceği anlamına gelir. Kısaca fotoğraflarınız, videolarınız, mesajlarınız hiç bir şekilde Instagram’dan silinmemiş olur. Sadece kısa bir ara vermiş olursunuz ve geri döndüğünüzde tüm Instagram verileriniz yerinde durur.

Instagram hesabını dondurmak için şu adımları takip edin:

Instagram.com’da oturum açın.

 • Sağ üst köşedeki kişi simgesine tıklayın.
 • Profilinizde ‘Profili Düzenle’ butonuna basın.
 • ‘Hesabımı geçici olarak devre dışı bırak’ seçeneğine tıklayın.
 • ‘Hesabınızı neden devre dışı bırakıyorsunuz?’ menüsünden yanıt seçin.
 • Şifrenizi girin.
 • ‘Hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakın’a tıklayın.

Instagram Hesabını Kapatmakla Dondurmak Arasındaki Fark Nedir?

Instagram’da hesabınız için size 2 farklı seçenek sunar. Eğer Instagram’a ara vermek isterseniz kapatmak yerine dondurmayı seçersiniz eğer tamamen hayatınızdan Instagram’ı yok etmek istiyorsanız hesabınızı kapatmayı tercih edebilirsiniz. Peki, ikisi arasındaki fark tam olarak nedir?

Instagram Hesap SilmeInstagram Hesap Dondurma
Mesajlar SilinirMesajlar Durur
Fotoğraflar SilinirFotoğraflar Durur
Videolar SilinirVideolar Durur
Geri Döndürülemezİstediğiniz zaman hesabınızı geri açarsınız

Instagram Güncelleme Gelmiyor içeriğimize mutlaka göz atın.

Instagram Şifremi Unuttum Ne Yapmalıyım?

Instagram şifrenizi unuttuysanız endişelenmeyin. Bu yaygın bir sorundur ve sıfırlamanın birkaç yolu vardır. İşte yapmanız gerekenler:

 • Instagram uygulamasını açın veya bir web tarayıcısında instagram.com adresine gidin ve “Giriş Yap” seçeneğine tıklayın.
 • Hesabınızla ilişkili kullanıcı adınızı, telefon numaranızı veya e-posta adresinizi girin.
 • Oturum açma düğmesinin altındaki “Şifremi Unuttum?” düğmesine tıklayın.
 • Şifrenizi nasıl sıfırlamak istediğinizi seçebileceğiniz bir sayfaya yönlendirileceksiniz (SMS mesajı veya e-posta yoluyla). Bu yöntemlerden birini seçin ve buna göre ekranda görünen talimatları izleyin.
 • Sıfırlamayı ayarladıktan sonra, Instagram size şifrenizi sıfırlamanız için benzersiz bir bağlantı içeren bir e-posta veya kısa mesaj (seçtiğiniz seçeneğe bağlı olarak) gönderecektir. Bu bağlantıyı takip edin ve hesabınız için yeni bir şifre girin.

İşte bu kadar! Artık yeni şifrenizle Instagram‘a giriş yapabilmeli ve hesabınıza yeniden erişim sağlayabilmelisiniz. Şifrenizi sıfırlarken herhangi bir sorun yaşarsanız, Instagram destek ekibiyle iletişime geçmekten çekinmeyin.

YouTube video
YouTube video
YouTube video
YouTube video

Instagram

Instagram Inc.

Betnis Giriş
Betnis Giriş
Betnis Giriş
Bahis Siteleri