Klavyede Üslü Sayı Yazma Nasıl Yapılır? (Yeni)

Gidio.NET

Klavyede üslü sayı yazma konusunu sık bir şekilde soru olarak almaktayız. Üslü sayılar, tekrarlanan çarpma işlemini ifade etmenin süslü bir yoludur. Başka bir deyişle, elinizde 5 sayısı varsa ve bu sayının üssü 3 ise, o zaman aslında beşi üç kez çarpmış olursunuz: 5 * 5 * 5 = 125. Yani bu durumda üs 3’tür ve sonuç 125’tir.

Kesirlerle uğraşırken de üsleri kullanabilirsiniz. Örneğin, 1/2^3 değerine sahipseniz, bu 1/8’e (1/2 * 1/2 * 1/2) eşit olacaktır. Buradaki üs 3’tür çünkü sonucumuzu elde etmek için bir buçuğu üç kez çarptık. Klavyede üslü sayı yazma, klavyeden üslü sayı yazma başlıklarda sorunuz varsa bu içeriğimiz yardımcı olacaktır.

Üslü Sayılar Nedir?

Üslü sayılar matematikte inanılmaz derecede kullanışlı bir araçtır. Bir sayıyı alıp kendisiyle (ya da başka herhangi bir sayıyla) çarpmamızı ve yanıtı hızlı bir şekilde elde etmemizi sağlarlar. Örneğin, 2 x 2 x 2 x 2’yi hesaplamak istiyorsanız, bunu basitçe 24 olarak yazabilirsiniz. Bu durumda, 4 üs olarak bilinir. Bize 2’yi kendisiyle kaç kez çarpmamız gerektiğini söyler. Üslü gösterim, hesaplamaları her bir çarpma adımını yazmaktan çok daha kolay ve hızlı hale getirir. Bu tür matematiksel steno, daha büyük sayılar veya birden fazla üs içeren daha karmaşık hesaplamalar için gereklidir.

Klavyede Üslü Sayı Yazma Nasıl Yapılır?

Bir metin belgesine üs yazmanız gerekiyorsa, bunu yapmanın birkaç yolu vardır. İşte klavyenizde üs yazmak için adım adım bir kılavuz:

 • Öncelikle, bilgisayarınızda üs sembolü için özel bir tuş olup olmadığını kontrol edin. Birçok klavyede “x^y” veya “xⁿ” gibi görünen ve genellikle klavyenin üst kısmına yakın bir yerde bulunan bu tuş vardır. Bu tuşu hemen göremezseniz, bilgisayarınızın bunu üs sembolü olarak tanıyıp tanımadığını öğrenmek için “Shift+6” tuşlarına basın.
 • Eğer bilgisayarınız üsler için özel bir tuşa sahip değilse, “^” karakterini (Shift+6) kullanabilirsiniz. Bu, bilimsel gösterimde kullanılan sembolün aynısıdır.
 • Üst simge özelliğini üs yazmak için de kullanabilirsiniz: Üs koymak istediğiniz metni veya sayıyı seçin, Ctrl+Shift+P tuşlarını basılı tutun ve ardından “Üst Simge “yi seçin. Üssünüzü yazabileceğiniz küçük bir kutu görünecektir.
 • Son çare olarak, gerekirse başka bir belgeden bir üssü kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel 64Pin
Telefonda Üslü Sayı Yazma Nasıl Yapılır?

Telefonda Üslü Sayı Yazma Nasıl Yapılır?

Telefonda üslü sayıları yazmak zor olabilir, ama öyle olmak zorunda değil! İşte nasıl yapılacağına dair hızlı bir kılavuz:

 • Metin mesajınızda veya e-postanızda bir sayı ile üs yazmak için, sayıyı eklemeniz ve ardından işaret sembolünü (^) yazmanız yeterlidir. 
 • Sayı olmadan bir üs yazmak için iki yıldız işaretini birlikte yazın (* *). Bu aynı zamanda Caret Sembolü olarak da bilinir.
 • iPhone kullanıyorsanız, herhangi bir harf veya sayının üst simge sürümüne erişmek için Emoji klavyesini de kullanabilirsiniz. Seçenekler açılana kadar üs haline getirmek istediğiniz karakterin üzerine basılı tutmanız yeterlidir.
 • Son olarak, Android kullanıyorsanız, Caret Sembolüne veya başka bir üst simge harf veya sayıya erişmek için özel karakterler seçeneğini kullanabilirsiniz. Seçenekler menüsü görünene kadar bir karaktere dokunup basılı tutun ve buradan istediğiniz üst simge sembolünü seçin.

Artık telefonda üsleri nasıl yazacağınızı bildiğinize göre, kısa mesajlarınızda ve e-postalarınızda matematiksel kavramları ifade etmek sizin için kolay olacaktır.

iPhone Üslü Sayı Yazma Nasıl Yapılır?

iPhone’unuzda üs yazmak göz korkutucu bir görev olmak zorunda değil. Doğru araçlarla kolay ve anlaşılır olabilir! iPhone’unuzda üslü sayıları nasıl yazacağınızı öğrenmek için bu adım adım kılavuzu izleyin:

 • Notlar uygulamanızı açın ve yeni bir not başlatın.
 • Ek işlevler menüsünü açmak için ekranın üst kısmındaki artı işaretine dokunun.
 • Bu menüden “Sayılar” seçeneğini seçin ve ardından “Üs” öğesine dokunun Bu, aralarından seçim yapabileceğiniz farklı üs sembollerinin bir listesini açacaktır. 
 • Hangi sembolü kullanmak istiyorsanız onu seçin. İhtiyacınız olan sembolü bulamazsanız, kendi özel sembolünüzü ekleme seçeneği vardır.
 • Üssün belgenizde nereye yerleştirilmesini istediğinizi vurgulamak için “Aralık Seç” aracını kullanın.
 • İstediğiniz üsse dokunduğunuzda, seçilen aralığın yerine görünecektir.
 • Eklemek istediğiniz diğer üsler için 5. ve 6. adımları tekrarlayın.
 • Tüm üsler eklendikten sonra notunuzu kaydedin ve işiniz bitti!

Bu adım adım kılavuz ile iPhone’unuzda üslü sayıları yazmak artık çok kolay! İster okul ister iş projeleri için olsun, bu hızlı ve kolay yöntem aşağıdaki durumlarda hayatınızı kolaylaştıracak.

YouTube video
YouTube video
Betnis Giriş
Betnis Giriş
thedopingclub.com