Instagram Görüldü Kapatma Nasıl Yapılır? (Rehber)

Yahya Sefa Diri

Instagram görüldü kapatma konusunda sık soru alıyoruz. Son zamanların en popüler sosyal medya uygulamalarından bir tanesi olan Instagram, fotoğraf ve video paylaşabilmenin yanı sıra mesajlaşma imkanı da tanıyor. Doğrudan mesaj (DM) sayesinde diğer Instagram kullanıcılarına herhangi bir ücret ödemeden mesaj gönderebilme imkanına sahipsiniz.

Instagram’da diğer bir Instagram kullanıcısına mesaj attığınız zaman ‘’görüldü’’ uyarısı karşınıza çıkacaktır. Bu uyarı, karşı tarafın mesajınızı gördüğü anlamına gelir veya sizin mesajı gördüğünüz anlamını taşır. Peki, Instagram sohbetler kısmındaki ‘’Instagram görüldü özelliği’’ nasıl kapatılır? İşte sizlere Instagram görüldü atma adımları!

Instagram DM Görüldü Nedir?

Instagram sohbetler kısmında birine mesaj gönderdiğimiz zaman karşımıza çıkan ‘’görüldü’’ uyarısı, karşı tarafa mesaj iletirseniz gözükür. Birisine mesaj ilettiğinizde karşı taraftaki kişi mesajınızı alır ve okursa Instagram sohbetler kısmında o kullanıcının mesaj ekranında ‘’görüldü’’ uyarısı belirecektir. Bu özellik karşı taraftaki kişinin durumdan haberdar olup olmamasıyla alakalıdır.

Instagram’ın son özelliklerinden bir tanesi olan görüldü özelliği bazı durumlarda can sıkıntısı oluşturabilir. Zira mesajları okusak bile mesajın görüp görmediğimiz karşı taraf tarafından bilinmesi büyük bir sorun olabilir. Kimi zaman bu durum avantaj olurken kimi zamanda dezavantaj olarak karşımıza çıkacaktır.

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 35Pin
Instagram Görüldü Kapatma Var Mı?

Instagram Görüldü Kapatma Var Mı?

Instagram’ın son ve yeni özelliklerinden bir tanesi olan Instagram mesaj görüldü özelliğini kimi kullanıcılar kapatmak için Instagram’a talepte bulunuyor olsa da bu özelliği kapatabilmenizin şu an için mümkünatı yoktur. Instagram, kullanıcıları için her geçen gün yeni iyileştirmeler ve güncellemeler sağlamaktadır. Şu an için görüldü özelliği adına yeni bir gelişme veya güncelleme yoktur. Okundu bilgisini kapatabileceğiniz herhangi bir buton veya ayar Instagram üzerinde yer almamaktadır.

Instagram’ın görüldü özelliği daha çok Instagram’daki yüksek takipçili sayfalar tarafından talep edilmektedir. Zira yüksek takipçiye sahip olan kişiler herkese tek tek cevap verme konusunda sorun yaşayabiliyor ve karşısındaki kişiyi kırmamak için mesajlara görüldü yapmaktan uzak duruyorlar. Bu da yüksek takipçili kişilerin Instagram DM kısmındaki mesajların görüldü özelliğini kapatma nasıl yapılır? Sorusunu akıllara getiriyor. Fakat ne yazık ki bu özelliği kapatabilmenin herhangi bir adımı yoktur.

Instagram Görüldü Atmadan Mesaj Okuma

Instagram’da görüldü atmadan veya görüldü yapmadan mesajları okumak isteyen kişilerin sayısı her gün daha da artıyor. Çünkü insanlar takipçilerinden gelen kişileri kırmamak amacıyla görüldü yapmadan mesajları okuyabilmek için büyük çaba sarf ediyorlar. Görüldü atmadan mesajları okuyabilmeniz için uygulayabileceğiniz birkaç farklı adım vardır.

Instagram görüldü yapmadan mesajları okumak için adımlar:

 • Telefonunuzun bildirim üst panelini kullanın.
 • İnterneti kapatın.
 • Instagram kısıtlama özelliğini kullanın.

Instagram Kısıtlama Nasıl Yapılır?

Instagram’da mesajları görüldü yapmadan okumanın bir yolu da Instagram kısıtlama özelliğini kullanmaktır. Kısıtlama özelliği sayesinde kişiler kısıtlanacağı için mesajları görüldü olmayacak ve DM’lerde görüldü özelliği otomatik olarak kalkmış olacaktır.

 • Kısıtlamak istediğiniz kişinin veya hesabın profil sayfasına gidin.
 • Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunun ve “Kısıtla “yı seçin.
 • Yalnızca takip ettiğiniz kişilerden gelen yorumlara izin vermek, yorumları tamamen gizlemek veya gönderilerinizde gösterilmeden önce her yorumu manuel olarak onaylamak arasında seçim yapabilirsiniz.
 • Kısıtlamaları kaldırmak içinprofil sayfasına geri dönün ve “Sınırlamayı Kaldır “ı seçin.

Instagram Son Görülme Nasıl Kapatılır?

Arkadaşlarınızın ne zaman aktif olduğunu takip etmek istiyorsanız Instagram’ın Son Görülme özelliği işinize yarayabilir. Ancak insanların en son ne zaman çevrimiçi olduğunuzu tam olarak bilmelerini istemiyorsanız, Son Görülme ayarını kapatmak kolaydır. İşte nasıl yapılacağı:

 1. Instagram’ı açın ve ekranın sağ alt köşesindeki simgeye dokunarak profilinize gidin.
 2. Ardından, Ayarlar menüsünü açın (sağ üst köşedeki dişli simgesi).
 3. “Etkinlik Durumunu Göster” seçeneğini görene kadar aşağı kaydırın ve kapatın. İşte bu kadar! Bu değişikliğin etkili olması birkaç dakika sürebilir, ancak yakında tüm arkadaşlarınız artık en son ne zaman aktif olduğunuzu görmeyecek.

Artık Son Görülmeyi nasıl kapatacağınızı bildiğinize göre, insanların yalnızca bilmelerini istediğiniz şeyleri öğrenmelerini sağlayabilirsiniz! Bu ayarla gelen gizliliğin keyfini çıkarın ve arada bir iki kez kontrol etmeyi unutmayın.

Instagram’da Mesajın Okunduğunu Nasıl Anlarız?

Instagram’daki mesajınızın okunup okunmadığını merak ediyor musunuz? Bazen bunu anlamak zordur, ancak işte birinin mesajınızı görüp görmediğini anlamanıza yardımcı olacak bazı işaretler.

 • İlk olarak, kullanıcının profil resminin yanındaki sohbet simgesi maviyse, mesajı kesinlikle görmüş demektir. Bu aynı zamanda grup mesajları için de geçerlidir; grubun herhangi bir üyesi mesajları okuduğunda sohbetin tüm üyeleri mavi bir sohbet simgesine sahip olacaktır.
 • Bir başka ipucu da mesaj gönderdikten sonra ne kadar çabuk yanıt verdikleri. Birkaç dakika veya hatta saatler sonra yanıt veriyorlarsa, mesajınızı görmüş ve yanıt vermek için acele etmiyor olabilirler. Birkaç gün sonra yanıt gelmezse, o zaman mesajınızı henüz görmemiş olmaları muhtemeldir.
 • Gönderdiğiniz her mesajın durumunu da kontrol edebilirsiniz. Bir mesaj gönderilmiş ancak henüz teslim edilmemiş veya okunmamışsa, yanında bir ok simgesi olacaktır. Alıcı mesajı gördüğünde, bu simge çift tik işaretine dönüşecek ve cevap verdiyse iki mavi tik işareti olacaktır.
 • Son olarak, birinin mesajınızı okuyup okumadığını anlamanın bir başka yolu da Instagram’daki etkinliklerini kontrol etmektir. Son zamanlarda bir şeyi beğenmiş veya yorum yapmışlarsa ve mesajlarınıza yanıt vermemişlerse, onları gördüklerini ve herhangi bir nedenle yanıt vermemeyi seçtiklerini söylemek güvenlidir.

Birinin Instagram Hikayesini Görüp Görmediği Nasıl Anlaşılabilir?

Birinin Instagram hikayenizi görüp görmediğini belirlemek için profil sayfanızın hikayeler bölümünü açmanız yeterlidir. Her bir hikayenin sağında, söz konusu hikayeyi görüntülemiş olan kullanıcı adlarının bir listesi olacaktır. Kullanıcı adlarını listede göremiyorsanız, henüz görmediklerini varsaymak güvenlidir.

YouTube video
YouTube video
Betnis Giriş
Betnis Giriş
thedopingclub.com