Bahçede Köstebek Nasıl Yok Edilir?

Gidio.NET

Bahçede köstebek nasıl yok edilir? Sorusu son günlerin popüler sorularından bir tanesidir. Bahçenizde sinir bozucu köstebeklerle mi uğraşıyorsunuz? İzlemesi eğlenceli olsa da, çok fazla hasara da neden olabilirler. Bu nedenle, onlardan kurtulmak istiyorsanız, yardımcı olabilecek birkaç yöntem vardır.

Bir seçenek de tuzaklar kurmak ve onları yiyecekle yemlemektir. Tuzakları pistlerinin veya tünellerinin yakınına yerleştirmeniz ve köstebeği mülkünüzden çıkarmadan önce yakalanmasını beklemeniz gerekir. Bu yöntem en çok sadece bir köstebek olduğunda işe yarar, çünkü birden fazla köstebek olması hepsini yakalamanızı zorlaştırabilir. İşte sizlere bahçede köstebek nasıl yok edilir? Sorusunun doğru cevabı!

gidio one cikan gorsel 1000 × 503 piksel Kopyasi 16Pin
Köstebek Nasıl Kovulur?

Bahçede Köstebek Nasıl Yok Edilir?

Bahçenizde bir köstebek olması inanılmaz derecede sinir bozucu olabilir. Sadece tüneller kazarak çirkin toprak yığınları ve tümsekler oluşturmakla kalmazlar, aynı zamanda genellikle bitkilerin köklerini de yerler. Bahçenizde köstebek fark ettiyseniz ve onlardan kurtulmak istiyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç yöntem vardır.

  • Köstebeklerin besin kaynaklarını kesin: Köstebekler kurtçuklar, solucanlar ve diğer böceklerle beslenir. Bahçenizdeki bu canlıların miktarını azaltırsanız, köstebekler için çok daha az misafirperver hale getirirsiniz. Köstebek tünellerinin yakınındaki kurtçuklardan ve solucanlardan kurtulmanıza yardımcı olması için toprağınıza nematodlar (küçük parazit solucanlar) eklemeyi deneyin.
  • Gürültü veya titreşim yapın: Köstebekler ses ve titreşimlere karşı hassastırlar, bu nedenle bir haşere kovucu cihaz kullanmak onları bölgeden uzaklaştırabilir. Sonik kovucular, köstebeklerin dayanamayacağı yüksek frekanslı sesler üretir; alternatif olarak, birkaç günde bir tünellerinden birinin yakınında eski bir turta tepsisini sallamayı veya bir davula vurmayı deneyin.
  • Tünelleri kapatın: Küçük bir tırmık veya mala kullanarak bahçenizdeki köstebek tünellerinin tüm girişlerini kapatın; bu onları yaşayacak başka bir yer bulmaya zorlayacaktır. Köstebekler çoktan toprağın derinliklerine inmişse, onları yakalamak ve mülkünüzden uzaklaştırmak için etkili bir yol olarak bir köstebek kapanı (çoğu hırdavatçıdan temin edilebilir) kullanabilirsiniz.
  • Kovucu ürünler uygulayın: Köstebekleri bahçenizden etkili bir şekilde uzaklaştıran Hint yağı ve sarımsak gibi doğal maddeler içeren çeşitli ticari ürünler mevcuttur. Ayrıca acı biber sosu veya toz biber gibi ev malzemelerini suyla karıştırıp köstebeklerin aktif olduğu alanların etrafına püskürterek kendi doğal kovucunuzu da yapabilirsiniz.
  • Bahçenizi yeniden düzenleyin: Köstebekler için daha az çekici hale getirmek için bahçenizin düzenini değiştirmeyi düşünün. Bu, daha uzun, daha çalılık bitkiler dikmeyi veya belirli alanları kazmalarını engellemek için bir çakıl tabakası eklemeyi içerebilir.
  • Yırtıcı hayvanlardan yararlanın: Kediniz veya köpeğiniz varsa, harika köstebek avcıları olabilirler! Her bir köstebeği yakalayamayabilirler, ancak zaman içinde bahçenizdeki popülasyonun azalmasına yardımcı olabilirler. Ayrıca, baykuşlar ve şahinler köstebeklerin doğal düşmanlarıdır ve fırsat verilirse genellikle onlarla ilgilenirler.
  • Zehiri dikkatli kullanın: Zehir, böceklerden kurtulmaya çalışırken son çare olarak başvurulacak seçeneklerden biridir ve sadece çok dikkatli kullanılmalıdır. Zehir kullanmaya karar verirseniz, tüm güvenlik talimatlarını dikkatlice uyguladığınızdan ve zehir tamamen emilene kadar evcil hayvanları ve çocukları bölgeden uzak tuttuğunuzdan emin olun.
  • Bir profesyonel çağırın: Her şey başarısız olursa, mülkünüzdeki köstebeklerden hızlı ve güvenli bir şekilde kurtulmanıza yardımcı olabilecek bir haşere kontrol uzmanı tutmayı düşünebilirsiniz. Bu uzmanlar daha kalıcı çözümler hakkında tavsiyelerde bulunabilecekleri gibi etkili köstebek temizliği için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipman veya ürünleri de sağlayabilirler.

En yaygın yöntem köstebekler için tuzak kurmaktır. Köstebekleri yakalamak için özel olarak tasarlanmış tuzakları seçin ve üreticinin talimatlarını yakından takip edin; tuzağı yanlış ayarlamak işe yaramayabilir veya daha da kötüsü, arızalanırsa kendinizin veya başka birinin yaralanmasına neden olabilir. Bir köstebek tuzağa yakalandığında, onu derhal mülkünüzden uzaklaştırın ve insanlardan uzak bir yere bırakın.

Köstebek Nasıl Kovulur?

Bir köstebeği bahçenizden veya mülkünüzden uzaklaştırmak, haşereleri uzak tutmanın etkili ve insancıl bir yolu olabilir. Bununla birlikte, köstebekler yanlış kullanıldığında ciddi hasara neden olabileceğinden, hayvanı kendiniz çıkarmaya çalışmadan önce ne yaptığınızı bilmeniz önemlidir. Bu makalede, evinizdeki veya bahçenizdeki köstebeklerden kurtulmak için en iyi yöntemlerden bazılarını tartışacağız.

İlk adım köstebeği doğru tanımladığınızdan emin olmaktır; genellikle tarla faresi ve sivri fareler gibi diğer küçük hayvanlara benzerler. Köstebeklerin grimsi kahverengi kürkleri, perdeli ayakları ve kendine özgü sivri burunları olan uzun burunları vardır. Mülkünüzde gerçekten bir köstebek olduğunu doğruladıktan sonra kaldırmanın yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Popüler bir yöntem köstebeği insancıl bir canlı tuzakla yakalamaktır. Bu tuzaklar hayvanların kaçamayacağı şekilde tasarlanırken, nefes almalarına ve serbestçe dolaşmalarına da izin verir. Tuzağı kurarken, aktif bir köstebek tüneli veya tepesinin yakınına yerleştirdiğinizden ve solucan veya kurtçuk gibi yemler kullandığınızdan emin olun. Daha sonra köstebeği yakalayana kadar tuzağı her gün kontrol etmelisiniz. Hayvanı güvence altına aldıktan sonra, mülkünüzden uzakta daha fazla zarar vermeyeceği bir alana bırakın.

Diğer bir seçenek de sıvı veya granül formda olan ve köstebeklerin uzak bulduğu hint yağı gibi bileşenler içeren kovuculardır. Kovucuyu bahçenizin veya mülkünüzün etrafına yayabilir, maksimum kapsama alanı için her uygulamanın kenarlarını üst üste bindirdiğinizden emin olabilirsiniz. Bu ürünler köstebeklerden kurtulmak için güvenli ve etkili olsa da, kovucunun etkisinin geçmesi halinde köstebekler geri dönebileceğinden uzun vadeli bir çözüm sağlamayabilir.

Köstebeğin Sevmediği Şey

Köstebeklerin pek çok sevmediği şey vardır ve hepsi de küçük yeraltı evleriyle ilgilidir. Yeni başlayanlar için, toprakta çok fazla titreşim olmasından hoşlanmazlar. Bu, yakınlarda gerçekleşen inşaat veya herhangi bir kazıdan kaynaklanabilir. Bu faaliyetlerin her ikisi de köstebeğin yaşam alanında bozulmaya neden olabilir. Bunun da ötesinde, köstebekler yüksek seslerden kesinlikle nefret eder; bir fısıltıdan daha yüksek herhangi bir ses onları daha sessiz bir alan aramak için koşuşturmaya sevk edecektir. Ve son olarak, parlak ışıklar da onları rahatsız eder. Dış mekan lambanızın neden sürekli devrildiğini merak ediyorsanız, bunun nedeni meraklı küçük bir köstebeğin rahatsız edilmeden kalmak istemesi olabilir!

YouTube video
YouTube video
Betnis Giriş
Betnis Giriş
thedopingclub.com