Adını Soyadını Bilmediğim Birini Nasıl Bulurum?

Yahya Sefa Diri

Adını soyadını bilmediğim birini nasıl bulurum? Sorusu kafa karıştırıcı ve zor bir görev olarak karşımıza çıkar. Aradığınız kişinin adını bilmiyorsanız, onu bulmak göz korkutucu bir görev gibi gelebilir. Ancak endişelenmeyin. Aradığınız kişiyi bulmak için atabileceğiniz birkaç adım var.

Aramanızı daraltmanıza yardımcı olabilecek tüm ayrıntıları göz önünde bulundurarak başlayın. Kişinin neye benzediğini, nerede yaşadığını veya çalıştığını ya da hobilerini ve ilgi alanlarını düşünün. Bu kişi hakkında bir şeyler bilen birileri varsa diye etrafınıza sormak da faydalı olabilir.  İşte sizlere adını soyadını bilmediğim birini nasıl bulurum? Sorusunun doğru cevabı!

gidio one cikan gorsel 72Pin
Adını Soyadını Bilmediğim Birini Nasıl Bulurum?

Adını Soyadını Bilmediğim Birini Nasıl Bulurum?

Adını bilmediğiniz birinin izini sürmek imkansız bir görev gibi görünebilir. Ancak kişi hakkında fiziksel bir tanım veya genel bir konum gibi başka bilgileriniz varsa, onları bulmanın birkaç yolu vardır.

 • Öncelikle sosyal medyayı kullanın! Facebook, Instagram veya Twitter’da basit bir arama sizi kişinin profiline götürebilecek değerli ipuçları sağlayabilir. Bu işe yaramazsa, yardım için ortak arkadaşlarınıza ulaşmayı deneyin. Neye ihtiyacınız olduğunu açıklayın ve kişinin eşkalini tanıyıp tanımadıklarını sorun. Uzak tanıdıklar bile gizemli öznenizi tanımlamanıza yardımcı olabilir.
 • Aramanızı, kişinin bulunduğu bölgedeki yerel işletmelere bakarak da genişletebilirsiniz. Bazen bu yerler faaliyet merkezleridir ve size bölgede kimlerin yaşadığına dair fikir verebilir. Hatta gerekirse kapı kapı dolaşabilirsiniz, ancak kibar olduğunuzdan ve o kişiyi neden sorduğunuza dair iyi bir mazeretiniz olduğundan emin olun.
 • Diğer bir seçenek de emlak değerlendirme kayıtları veya değerlendirme ofisleri gibi yerel kamu kayıtlarına bakmaktır. Bunlar, bölgedeki hangi mülklerin kime ait olduğu hakkında bilgi sağlayarak arama alanınızı daraltmanızı kolaylaştırabilir.
 • Son olarak, çevrimiçi kaynakları kullanmayı unutmayın! Spokeo veya Intelius gibi yaş aralığı ve konum gibi ayrıntıları girmenize olanak tanıyan kişi arama motorlarını bulun. Bu aramalar her zaman doğru sonuç vermese de, sizi aşağıdaki alanlara yönlendirecek sonuçlar verebilir araştırmak için.

Kişinin adını bilmeseniz bile, onu bulmanız yine de mümkündür. Biraz azim ve yaratıcı düşünceyle, gizemli öznenizin izini kısa sürede sürebilirsiniz.

Tanımadığım Birini Nasıl Bulurum?

Tanımadığınız birini bulmaya çalışıyorsanız, bunu yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Öncelikle, bu kişi kamuya mal olmuş biriyse veya çevrimiçi bir varlığı varsa, adını sosyal medya platformlarında ve arama motorlarında aramak genellikle bazı sonuçlar verebilir.

 • Yellow Pages veya Whitepages gibi kişileri adres ve telefon numaralarına göre listeleyen dizinlere bakmayı da deneyebilirsiniz. Ayrıca, BeenVerified veya Intelius gibi, kişinin bilgileri için kamuya açık kayıtları arayan çevrimiçi bir ‘kişi arama’ hizmetini kullanabilirsiniz.
 • Son olarak, her şey başarısız olursa, etrafınıza sorabilirsiniz. Onları tanıyor olabilecek arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun ya da ilişkili olabilecekleri yerel kuruluşlar veya işletmelerle iletişime geçin.

Yolda Gördüğüm Birini Nasıl Bulurum?

Hiç sokakta birini görüp onunla konuşmak istediğiniz ama onu nasıl bulacağınızı bilmediğiniz oldu mu? Hepimiz bunu yaşadık. Ancak doğru araç ve yöntemlerle yolda gördüğünüz bir kişinin izini sürmek mümkün.

 • Toplum içinde gördüğünüz birinin yerini tespit etmenin en etkili yollarından biri sosyal medyayı veya Google gibi diğer çevrimiçi arama motorlarını kullanmaktır. Profil resimleri, adları, adresleri, meslekleri vb. üzerinden arama yaparak kim olduklarını ve nerede yaşadıklarını daha iyi anlayabilirsiniz. Hatta ortak arkadaşlarınız olup olmadığını bile öğrenebilir, böylece onlara ulaşabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek de özel dedektiflerden yardım almak veya çevrimiçi geçmiş kontrol hizmetleri. Bu hizmetler size sabıka kayıtları ve mevcut konumları gibi daha kapsamlı bilgiler sağlayabilir. Ayrıca, kişiyle olan ilişkinize bağlı olarak, ona en iyi nasıl yaklaşabileceğiniz konusunda size ipuçları da verebilirler.
 • Son olarak, her şey başarısız olursa, kişiyi gördüğünüz mahallede veya toplulukta etrafa sormayı deneyin. Muhtemelen birileri onların kim olduğunu ve onlarla nasıl iletişime geçebileceğinizi biliyordur.

Bir Mekanda Gördüğüm Birin Nasıl Bulurum?

Hiç dışarıda birini görüp onunla iletişime geçmek istediğiniz ama nasıl yapacağınızı bilemediğiniz oluyor mu? Bu göz korkutucu bir görev olabilir, özellikle de o kişi bir yabancıysa. Neyse ki, şehirde veya etkinliklerde gördüğünüz kişileri bulmanın bazı kolay yolları var.

 • İlk adım, herhangi bir sosyal medya varlığına sahip olup olmadıklarını görmeye çalışmaktır. Günümüzde çoğu insan Facebook veya Twitter gibi bir tür sosyal medya platformunda paylaşım yapmaktadır. Öyleyse devam edin ve bir arama yapın! Kişinin iletişim bilgilerini bulmak için LinkedIn gibi web sitelerini de kullanabilirsiniz.
 • Bir başka seçenek de arkadaş veya tanıdık ağınıza sormak olabilir. Birisinin ne zaman içeriden bazı bağlantıları olabileceğini asla bilemezsiniz! Onları gördüğünüz etkinlikteki veya yerdeki insanlara da sorabilirsiniz. Onları daha önce görmüş veya gören birini tanıyor olabilirler.
 • Her şey başarısız olursa, her zaman bir fotoğraf çekmeyi deneyebilir ve yardım aramak için internette yayınlayabilirsiniz! İnsanlar genellikle kendi topluluklarından başka birini bulmak anlamına geliyorsa yardım etmeye oldukça isteklidirler.

Kamusal alanda gördüğünüz birini bulmak göz korkutucu görünebilir, ancak biraz çaba ve yaratıcılıkla bunu yapabilirsiniz! İster internette arama yapın ister arkadaşlarınıza sorun, bu yöntemlerden birini kullanarak birini bulabilirsiniz.

İpucu: Son olarak, bazen eski moda yöntemlerin en iyi sonucu verdiğini unutmayın. Onlarla ilk tanıştığınız yere iletişim bilgilerinizi içeren bir not bırakmayı deneyin. Bu şekilde, oraya geri dönerlerse, sizinle hemen iletişime geçebileceklerdir!

Otobüste Gördüğüm Birini Nasıl Bulabilirim?

Otobüste birini gördüyseniz ve onunla sohbet etmek istediyseniz, o kişiyi bulmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Her şey o kişi hakkında mümkün olduğunca çok ayrıntıyı hatırlamakla başlar. Ne giydiklerini, ayırt edici bir özellikleri olup olmadığını ve hatta otobüsten hangi yönde indiklerini not edin.

 • Bu ayrıntılarla donandıktan sonra, aramaya başlamanın zamanı gelmiştir. En belirgin yaklaşım, çevrenizde bu kişinin kim olabileceğini bilen biri olup olmadığını sormaktır. Komşulara, arkadaşlara, aile üyelerine ve hatta yakınlarda çalışan kişilere bu kişiyi tarifinizden tanıyıp tanımadıklarını sorabilirsiniz.
 • Ayrıca bu kişi hakkında eğer otobüsten nerede indiklerini bilmiyorsanız. Bu bilgiyi bilmek aramanızı daraltmanıza yardımcı olacak ve onları bulma şansınızı artıracaktır. Hangi yöne gittiklerinden emin değilseniz, aynı anda otobüste olan diğer kişileri aramayı düşünün. Onlar bu kişiyi bulmanızı sağlayabilecek ek ayrıntılar verebilirler.
 • Son olarak, her şey başarısız olursa çevrimiçi kaynaklar birini bulmak için harika bir yol olabilir. Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları, iletişimimizi kaybettiğimiz ya da daha önce hiç tanışmadığımız kişilerle bağlantı kurmak söz konusu olduğunda güçlü araçlardır. Otobüste gördüğünüz kişinin adını, yerini, ilgi alanlarını ve hatta yaklaşık yaşını aratarak sizinle uyuşan bir şey olup olmadığını görebilirsiniz.
YouTube video
YouTube video
Betnis Giriş
Betnis Giriş
thedopingclub.com